Co je třetí vlna v telekomunikační infrastruktuře?

Sdílej tento článek!

V ekonomii je rozdělení práce rozdělení úkolů v jakémkoli ekonomickém systému nebo organizaci, aby se účastníci mohli specializovat. Specializace v telekomunikační infrastruktuře se poprvé objevila ve Spojených státech v polovině devadesátých let, kdy vedení tří firem (American Radio, Castle Towers a Steve Bernstein Associates) vidělo hodnotu využití potenciálu majetku věží prodejem prostoru mnoha nájemcům. Tyto tři společnosti založily dodnes známé společnosti zabývající se stavbou věží: American Tower, Crown Castle a SBA Communications.

Ve Spojených státech mobilní operátoři rychle pochopili, že jejich byznys spočívá v prodeji hlasových služeb a datových přenosů, a pasivní telekomunikační infrastruktura není pro jejich podnikání zásadní. Společnosti nezávislých věží, které se ve skutečnosti zabývají správou pasivní telekomunikační infrastruktury, mají větší zkušenosti s identifikací výkonnosti a snižováním provozních nákladů (OPEX). Navíc společnosti stavějící věže obvykle mají nižší kapitálové náklady než mobilní operátoři a vyšší podíl sdílení lokalit na svých stožárech. EY-Parthenon zjistil, že typický bod přítomnosti (PoP) spravovaný nezávislou firmou spravující věže je o 46% efektivnější než PoP spravovaný MNO.

V důsledku toho všichni hlavní američtí mobilní operátoři prodali (nebo pronajali) své věže infrastrukturním společnostem. V posledních letech začali evropští mobilní operátoři jít jejich stopami. Někteří začali s (méně účinným) krokem vytváření společností, které kontrolují věže MNO (Deutsche Funkturm, Telxius, TOTEM, Vantage). Ale jiní udělali „skok“ k plné specializaci.

Lze si tyto změny představit jako „vlny“. První vlna je počáteční rozvoj sítě samotnými operátory MNO. Druhá vlna je prodej pasivní infrastruktury společnostem zabývajícím se stavbou věží.

Třetí vlna začala také ve Spojených státech. Wireless Capital Partners (WCP), první americký agregátor pronájmu pozemků pro telekomunikační infrastrukturu, byl založen v roce 2001. Brzy poté, v roce 2003, vznikl Unison Site Management (Unison). Třetí vlna nabrala na síle, když jsem v roce 2009 založil společnost Wireless Infrastructure Partners (WIP, nyní známou jako APWireless), což vedlo k mezinárodním investicím do pronájmu telekomunikačních zařízení ve stylu americkém (dozoroval jsem investice do 6 000 zařízení ve 19 zemích). Třetí vlna stále vzniká: po celém světě existuje kolem 5 milionů pozemků pro antény a z přibližně 25 000 investic provedených do těchto pozemků je dvě třetiny ve Spojených státech!

Nákup existujících peněženek je snadný. Ale agregace tisíců jednotlivých míst v různých jurisdikcích je obtížná. Ale právě v tom spočívá dlouhodobá hodnota. Tak do toho!

VÍCE ČLÁNKŮ

Může tě dále zajímat...