O2 a Vodafone budou sdílet mobilní sítě. V hledáčku je i Česko

logo-vodafone-tmobile zdroj vodafone a T-mobile
Sdílej tento článek!

Britský telekomunikační gigant Vodafone Group se dohodl se španělským konkurentem Telefónica na sdílení sítí v Británii, Irsku, Německu a Španělsku. Plánuje se i sdílení sítí obou operátorů v Česku.

Firmy uvedly, že by díky dohodě o sdílení sítí měly v příštích deseti letech ušetřit stovky milionů eur. Dohoda zahrnuje rovněž společnou výstavbu nové telekomunikační infrastruktury v Británii a Irsku, napsala agentura Reuters.

V Česku žádná novinka

O sdílení sítí debatují operátoři v Česku již dlouhou dobu Blíží se revoluce: operátoři v Česku chtějí sdílet své sítě). Velmi aktivní byl v tomto směru Vodafone, což potvrzuje ve vyjádření pro Mobil.cz i tiskový mluvčí Miroslav Čepický: „Jednání o sdílení sítí vedeme s různou intenzitou a různými partnery, včetně O2, již od roku 2006. Věříme, že sdílení je nejefektivnější řešení pro zákazníky, operátory i životní prostředí.“

Jednání v minulosti zkrachovala především na různých zájmech operátorů. Vodafone se přirozeně snažil především o sdílení infrastruktury pro 3G. Logickým partnerem byla v tomto směru Telefónica O2, pro kterou však byla jediná fungující česká 3G síť konkurenční výhodou, a Vodafone tak v podstatě neměl co nabídnout.

Situaci proměnila ekonomická krize, která přinutila operátory začít výrazněji šetřit. „Současná ekonomická krize byla katalyzátorem (pro uzavření dohody),“ uvedl šéf evropských aktivit Telefóniky Matthew Key.

Dohoda obou globálních hráčů s nejvyšší pravděpodobností dodá diskusím v Česku novou dynamiku. Mluvčí českého zastoupení Telefónica O2 Martin Žabka doplňuje pro Mobil.cz: „V České republice jednání mezi Telefónica O2 a Vodafone probíhají, ale je příliš brzy je jakkoliv komentovat. Nyní hledáme společné cesty jak prostřednictvím spolupráce s Vodafone zvýšit naši efektivitu a přinést benefity našim zákazníkům.“

Hlavním motivem je 3G

Už ale samotná přímá zmínka o možnosti rozšířit sdílení i na Česko v oficiální tiskové zprávě značí, že jednání jsou už poměrně daleko. Dá se tedy předpokládat, že oficiálního oznámení se dočkáme již velmi brzy. Telefónica O2 má na letošek plánováno rozšiřování své 3G sítě (čtěte: Pro levnější mobilní internet se u O2 musí do Plzně. Navíc tam už mají 3G), Vodafone zatím přešlapuje na místě (čtěte: Tak nám u Vodafonu spustili opravdový internet. Neradujme se ale předčasně).

Ačkoli se Vodafone spíše kloní k vyčkávání než k investicím do budování 3G sítě, je pod tlakem. T-Mobile totiž nedávno ohlásil, že přehodnotí strategii a místo slepé cesty v podobě Internet 4G začne budovat standardní 3G síť (čtěte: T-Mobile šokuje, postaví klasickou síť třetí generace). Vodafone by se tak docela dobře mohlo stát, že zůstane tím třetím vzadu, a bude čelit odlivu firemních zákazníků, pro něž je mobilní připojení k internetu velmi důležité.

 

AUTOŘI: , ČTK

ZDROJ: https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-operatori/o2-a-vodafone-budou-sdilet-mobilni-site-v-hledacku-je-i-cesko.A090323_114149_mob_operatori_jm

VÍCE ČLÁNKŮ

Může tě dále zajímat...