Poslední sprint po fúzi „ŚRodki Zaradcze“ mezi MásMovil a Orange: Tady jsou nejlépe postavení operátoři a jejich strategie

Sdílej tento článek!

Jak říká píseň Europe: to je ten poslední odpočet (The final countdown).

Brusel se chystá udělat konečné rozhodnutí, které může změnit budoucnost telekomunikačních operátorů, a celý sektor drží palce.

Evropská komise je v poslední fázi schvalování fúze Orange a MásMóvil, která má být oznámena mezi červencem a zářím. Otázka není, zda bude operace schválena, což se nezdá být zpochybňováno, ale spíše to, kdo bude příjemcem, protože proces je ve druhé fázi hodnocení za účelem získání hlubších informací.

Jak tomu bylo v případě fúze Orange a Jazztel v roce 2015, evropské orgány mohou zavést opatření k zajištění konkurence, které se zaměřují na vystavení nadbytečných aktiv k prodeji po transakci nebo které by vedly k tomu, že společnost joint venture by měla příliš dominantní pozici, která by mohla narušit rovnováhu na trhu.

Tato opatření, známá jako nápravná opatření, umožňují firmám soutěžícím s velkými třemi operátory (Telefónica, Vodafone a Orange) přístup k aktivům za mnohem nižší tržní cenu. V roce 2015 byla vybrána společnost MásMóvil, co jí umožnilo posílit svou pozici čtvrtého operátora a přiklonit váhy na svou stranu.

Španělské telekomunikační společnosti budou moci převzít více mobilních sítí – to jsou špatné zprávy pro konkurenty ze čtvrtého místa, ale dobré pro velkou trojku.

V tuto chvíli není jasné, jaká opatření byla vybrána Evropskou komisí, která mohou být v závislosti na jejich závažnosti výhodnější pro velké operátory nebo pro telekomunikace a která na ně navážou, ale to, co se v posledních týdnech velmi změnilo, jsou společnosti, které předkládají své kandidáty k získání opatření.

V současné době existuje čtyři hlavní kandidáti na příjemce aktiv vzniklých v důsledku fúze Orange a Másmóvil. Tady můžete vidět, kdo jsou a jaké argumenty používají k přesvědčení regulačních orgánů v Bruselu.

I přestože Finetwork varoval, že se zúčastní závodu o léčiva, tento levný operátor předložil svůj návrh jako poslední a je jedním z nejagresivnějších subjektů, kteří se snaží lobbovat ve svůj vlastní prospěch.

Firma, která vznikla ve Villenu (Alicante) jako místní podnik, ale v roce 2019 se rozšířila na domácí trh, dnes má již více než 900 000 zákazníků ve Španělsku a představila svůj plán zdvojnásobení základny v roce 2024, co by jí přineslo téměř 2 miliony zákazníků v příštím roce.

– Jsme nejlepším příjemcem [léčebných prostředků], protože máme celostátní dosah – řekl Oscar Vilda, generální ředitel Finetwork a bývalý člen představenstva Vodafone a Orange ve Španělsku. Operátor doufá, že jeho celostátní rozsah činnosti mu umožní předběhnout jiné, více regionální telekomunikační společnosti.

Jedním z argumentů, které by měly přesvědčit Brusel k výběru Finetworku jako příjemce nouzových prostředků, je to, že má jeden systém pro všechny své zákazníky a že její smlouva s poskytovatelem sítě, Vodafone, vyprší v dubnu 2024, což z ní dělá jednu z mála firem, které by v případě změny nemusely platit pokutu.

Věříme, že Evropská komise to bude požadovat, protože pokuta snižuje schopnost konkurovat společnosti, která dostává nápravná opatření, pokud má platnou smlouvu o přístupu k síti s velkým operátorem, jako je Telefónica, Orange nebo Vodafone – řekl Vilda.

Digi

DIGI Mobil

Mezi operátory soutěžícími o finanční prostředky má Digi nejsilnější pozici na trhu.

Rumunský operátor je nejrychleji rostoucím telekomunikačním operátorem co do počtu zákazníků měsíc po měsíci, na úkor velké trojky. Pouze v květnu získal více než 110 200 nových zákazníků, což je největší nárůst v letošním roce a dává mu 4 049 000 mobilních zákazníků, více než 973 000 zákazníků optických vláken a více než 320 000 pevných telefonních zákazníků.

Podle „Expansión“ Digi již nabídlo Bruselu, že bude kupcem aktiv z fúze Orange a MásMóvil, i když firma neověřila zájem o nouzová opatření v „Business Insider Španělsko“, čekajíc na konečné podmínky.

Evropská komise by se mohla rozhodnout pro Digia, největšího z kandidujících operátorů, pokud bude pokračovat ve své tradiční politice hospodářské soutěže, která má za cíl vytvořit čtvrtého operátora schopného soutěžit s velkou trojkou ve Španělsku.

Zaměstnanci firmy říkají: „Jsme společnost s vizí dlouhodobých investic a vytváření pracovních míst, která neustále roste díky důvěře našich zákazníků.“

Avatel

Avatel
Avatel

Podle „Expansión“ se Orange a MásMóvil spojili s operátorem Avatel, aby zjistili, jaké jsou jeho záměry v případě obdržení nápravných opatření.

Tento operátor, založený v Marbelle (Malaga) v roce 2012, tvrdí, že je pátým operátorem na úrovni národní a prvním na venkovské úrovni. V posledních letech investoval přes 650 milionů eur do svého plánu expanze podnikání.

Avatel se domnívá, že jeho úspěchy jako mobilního operátora zaměřeného na venkovské oblasti, ale také jako virtuálního operátora (MVNO) od roku 2021, ho staví do pozice sítě, která obdrží finanční prostředky.

Národní pokrytí Avatel s prodejními místy po celém území je doplňkem možné sítě vznikající z fúze Orange a MásMóvil, operátorů, kteří se více zaměřují na velká města. Toto doplnění umožňuje udržet konkurenceschopnost a cíl digitálního rozvoje po celém území, říká Ignacio Aguirre, CEO Avatel Telecom.

Kromě toho se Avatel rozvíjel prostřednictvím převzetí místních operátorů, takže tvrdí, že má zkušenosti a integrace aktiv vyplývajících z fúze Orange a MásMóvil pro něj nebude problém.

Tým řídícího se projevil hlubokými znalostmi v oblasti implementace sítí a konvergentního zákaznického servisu. Kromě toho jsme v průběhu posledních dvou let prokázali vysokou schopnost adaptace a integrace infrastruktury, systémů a procesů tím, že jsme převzali více než 130 místních operátorů – dodává Aguirre.

Adamo

Martin Czermin, generální ředitel společnosti Adamo.
Martin Czermin, CEO společnosti Adamo.Adamo

Operátor, který byl založen v roce 2007 a sídlí v Barceloně, zaměřil své úsilí na nasazení optické sítě FTTH ve velkých městech, aby později zařadil do své nabídky služby mobilní telefonie a rychlého internetu pro 950 000 venkovských domácností ve Španělsku.

Jeho argumenty jsou hodně podobné argumentům Avatel, takže se bude snažit přesvědčit regulační orgány, aby viděly plán rozšíření do venkovského Španělska jako doplnění k aktivům sítě Orange a MásMóvil zaměřeným na města.

Adamo odmítl komentář „Business Insider Španělsko“ k této záležitosti.

VÍCE ČLÁNKŮ

Může tě dále zajímat...